S-ar putea să-ți placă / Vezi toate maxioms
Tristeţea nu este pentru bestii, ci pentru oameni; dar dacă un om o simte pentru prea mult timp, devine bestie.
Tristeţea nu este pentru bestii, ci pentru oameni; dar dacă un om o simte pentru prea mult timp, devine bestie.
Noapte, noapte - iar ma lasi
Singur pe carari pustii,
Parasit aceleiasi
Palide melancolii…
Stelele se sting acum,
Roua citește mai mult
Noapte, noapte - iar ma lasi
Singur pe carari pustii,
Parasit aceleiasi
Palide melancolii…
Stelele se sting acum,
Roua picura pe flori:
Spune-mi, incotro sa-ndrum
Pasii mei ratacitori? …
O tristete ce nu stie sa rada, o tristete fara masca este o pierzanie ce lasa-n urma ciuma si, fara citește mai mult
O tristete ce nu stie sa rada, o tristete fara masca este o pierzanie ce lasa-n urma ciuma si, fara indoiala, de n-ar fi rasul, rasul oamenilor tristi, societatea supunea de mult la penalitati mahnirile.
Cand simt ca ma intristez, ma opresc din a fi trist si incep sa fiu grozav in schimb
Cand simt ca ma intristez, ma opresc din a fi trist si incep sa fiu grozav in schimb
Nu te poti proteja de tristete fara sa te protejezi si de fericire.
Nu te poti proteja de tristete fara sa te protejezi si de fericire.
Nu e nimic mai trist decat tristetea unui om vesel.
Nu e nimic mai trist decat tristetea unui om vesel.
Mergi, oricat de trist ar fi totul, mergi, chiar daca abia-ti mai simti trupul, mergi, un drum initiatic, din nastere citește mai mult
Mergi, oricat de trist ar fi totul, mergi, chiar daca abia-ti mai simti trupul, mergi, un drum initiatic, din nastere spre moarte, mergi si nu te opresti decat atunci cand o stea, una singura din miliarde de stele, iti spune pentru prima data si probabil pentru ultima ca esti unic in sensul tau, in drumul tau spre intregirea cunoasterii.
In ceea ce ma priveste, sa ploua tot anul. Mi-am ascuns anotimpurile in suflet.
In ceea ce ma priveste, sa ploua tot anul. Mi-am ascuns anotimpurile in suflet.
E mai bine sa fii nefericit de unul singur decat sa fii nefericit cu cineva.
E mai bine sa fii nefericit de unul singur decat sa fii nefericit cu cineva.