S-ar putea să-ți placă / Vezi toate maxioms
Creaţiile spiritului sînt un indicator al insuportabilului vieţii.
Creaţiile spiritului sînt un indicator al insuportabilului vieţii.
Creatia se afla in calitatea ei de Cuvant Matrice al Limbajului Pur Universal dinainte de cunoastere, fiindca Cunoasterea ajunge sa citește mai mult
Creatia se afla in calitatea ei de Cuvant Matrice al Limbajului Pur Universal dinainte de cunoastere, fiindca Cunoasterea ajunge sa fie in cele din urma un atribut indirect al Creatiei, prin amprenta lasata de Cuvantul Matrice Iubire, care este Dumnezeul Nostru in Cunoastere.
Atunci toate aceste Universe au fost CREATE dinaintea Omului!
Asa si este dar toate aceste Universe au fost Create dinainte de Om dar nu si Imaginea lor care este Destin, si in care se afla Omul iar aceasta Imagine este Cunoastere, iar Cunoasterea devine Destin iar Destinul caracteristica principala a Cunoasterii fiindca este Imagine, deci Iluzie!
Poetii adevarati vad lumea in care traiesc si de aproape, in chip intens si arzator dar, in acelasi timp, si citește mai mult
Poetii adevarati vad lumea in care traiesc si de aproape, in chip intens si arzator dar, in acelasi timp, si dintr-un tulburator departe al esentelor primordiale vazute clar, asa cum se vad stelele din fantana.
Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat.
Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat.
Nici un Univers nu poate fi INDEPENDENT fata de Om si nu poate fi creat in afara Omului atat timp citește mai mult
Nici un Univers nu poate fi INDEPENDENT fata de Om si nu poate fi creat in afara Omului atat timp cat este Cunoscut de Om!
Procesul de cratie este ca si muzica care se inalta cu o rapiditate si forta extraordinara.
Procesul de cratie este ca si muzica care se inalta cu o rapiditate si forta extraordinara.
Daca a creat o lume, inseamna ca si Dumnezeu este poet.
Daca a creat o lume, inseamna ca si Dumnezeu este poet.
Spre a crea o floricică e nevoie de secole de trudă.
Spre a crea o floricică e nevoie de secole de trudă.
Impostorii, imitatorii si sarlatanii, adesea grupati in mafii, gelosi pe aura mitica a celor cu har inalt, pe fascinatia lor, citește mai mult
Impostorii, imitatorii si sarlatanii, adesea grupati in mafii, gelosi pe aura mitica a celor cu har inalt, pe fascinatia lor, ba parca si pe inalta si nobila lor suferinta, apriorica si fara de sfarsit, cauta sa-i raneasca, sa-i inlocuiasca si sa-i inlature mereu de la banchetul lumii.